خبرها

تشکیل کمپین‌ های حجاب اثری ندارد

روزنامه اعتماد: سهیلا جلودارزاده نماینده مجلس می‌گوید: بحث بر چهارشنبه‌های سفید کم نبوده و نیست. اینکه کمپینی از خارج از ایران هدایت و گاهی میان معتقدان و ملتزمان به حجاب با معترضان به این امر به ایجاد تقابل منجر می‌شود همواره مورد نقد بوده و هست.

کما اینکه ویدیوهایی که از این پویش مجازی منتشر و دست به دست می‌شود اغلب نشان و نمایی از درگیری میان شهروندانی معمولی و عادی است. ایرانیانی که سال‌های سال در اعصار و قرن‌ها و حکومت‌های مختلف با پوشش‌هایی که درخور زمان، سیری را طی کرده و با هم هم‌نشین بوده‌اند امروز به مدد فشارهای داخلی و تحرکات خارجی رو‌در‌روی هم می‌ایستند. در این وانفسا، عده‌ای متعلق به یک پایگاه بسیج، پروژه‌ای جدید کلید می‌زنند تا آثار و تبعات چهارشنبه‌های سفید را خنثی کنند.

«چهارشنبه‌های طلایی» ابتدا از سوی بسیج زنان بندرانزلی کلید خورد. چهارشنبه‌هایی که قرار شد زنانی با پوشش چادر و احتمالا با گلی در دست به سراغ زنانی با پوشش متفاوت بروند، آیینه دست بگیرند، احتمالا با روی خوش و لبخندی بر لب، روسری زنانی که در پوشش با آنها متفاوت هستند را جلو بکشند و با هدیه گیره‌های روسری به آنها یادآوری کنند که اینگونه زیباتر به نظر می‌آیند.

این پویش جدید اما گرچه از سوی گروهی با استقبال روبه‌رو شده اما عمدتا به آن واکنش منفی نشان داده‌اند. این واکنش‌ها البته تنها مختص به فضای مجازی یا شهروندان نبود و حتی مقامات و مسوولان نیز به این طرحی که از شمال ایران و یک‌باره بدون نظارت مراجع متولی آغاز شد، واکنش نشان دادند.

برای نمونه سهیلا جلودارزاده، عضو اصلاح‌طلب کمیسیون اجتماعی و فراکسیون زنان مجلس همین دیروز در مورد این موضوع اظهارنظر کرد. او معتقد است که «خانواده‌ها انتظار دارند که با مدارا جوانان‌شان از سونامی دین‌گریزی که مختص این دوران است، عبور کنند» اما برخوردهایی از آن دست که در پارک پلیس تهران اتفاق افتاد، زندگی خصوصی خانواده‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

جلودارزاده در مورد راه‌اندازی کمپین چهارشنبه‌های طلایی نیز اظهارنظر کرده و به «اعتمادآنلاین» گفته است:«تشکیل کمپین‌های جدیدی هم که در خیابان با گیره و رفتار خوش به سمت مردم می‌روند و از آنها می‌خواهند حجاب‌شان را بهتر کنند، اثری ندارد.

اگر باور انسان نسبت به خداوند باور درستی باشد، بسیاری از کارها خودبه‌خود انجام می‌شود؛ مثلا اگر زنی حجاب داشته باشد هم به‌ زور کسی برنمی‌دارد. کما اینکه در تاریخ ما دیده‌ایم، زنان خودشان برای کشف حجاب مقاومت سراسری کردند و اجازه ندادند کسی به زور حجاب‌شان را بردارد.» این نماینده مجلس بر این باور است که باید رویکرد نهادهای آموزش مذهبی را تغییر داد و باید پذیرفت که باور دینی چیزی نیست که به زور آموزش داده‌ شود.

جلودارزاده همچنین توصیه کرده‌ بود که مسوولان اندکی به تاریخ رجوع کنند تا متوجه شوند که با این روش‌ها نمی‌شود، کاری از پیش برد. برای اینکه باور مردم را تغییر دهند باید نهادهای آموزش مذهبی خودشان را درست کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا